Descarcă aplicația DIGI TV
White,Medical,Pills,And,Tablets,Spilling,Out,Of,A,Drug

Luptă acerbă între companiile farmaceutice pentru crearea pastilei anti-Covid-19. Pilula ar neutraliza virusul în doar zece zile

Credit foto: Shutterstock

Competiţia între companiile farmaceutice pentru dezvoltarea unui tratament anti-COVID-19 sub formă de pastile se intensifică, în timp ce o companie japoneză a început testele clinice şi intră astfel în cursă alături de societăţi precum Pfizer sau MSD (Merck Sharp &Dohme), relatează duminică agenţia EFE.

Pastila concepută de laboratorul japonez Shionogi ar urma să fie administrată una pe zi şi obiectivul ei este de a neutraliza virusul într-un interval de timp de zece zile după infectare.

Cum arată plămânii unui bolnav Covid nevaccinat față de cei ai unui pacient imunizat. Imaginea publicată de un medic din SUA

''Scopul nostru este un produs cu administrare pe cale orală sigur, la fel ca Tamiflu sau Xofluza'', a declarat publicaţiei The Wall Street Journal directorul general al acestei companii, Isao Teshirogi, dând exemplul acestor două medicamente folosite împotriva gripei.

Totuşi, compania niponă se află în urma laboratoarelor americane Pfizer şi MSD, care sunt într-o fază mai avansată a conceperii unui asemenea tratament anti-COVID-19. Pastilele au fost gândite pentru ca bolnavii să le folosească atunci când au simptome uşoare şi sunt acasă, spre deosebire de tratamente precum cel cu Remdesivir, medicament administrat în spitale şi rezervat de obicei bolnavilor în stare mai gravă, potrivit Agerpres

Dar cu atenţia concentrată mai ales asupra vaccinurilor anti-COVID-19, în ultimul an nu s-au înregistrat progrese decisive la acest capitol, tratamentele folosite pentru această boală înregistrând puţine schimbări.

Citește și: Ce se știe despre Lambda, cea mai nouă variantă de Covid-19, detectată în aproape 30 de țări. De ce a atras atenția OMS

În cazul Pfizer, această companie a anunţat că pastila sa, administrabilă de două ori pe zi şi al cărei concept este apropiat de cel al Shionogi, ar putea ajunge pe piaţă chiar în cursul acestui an.

În schimb, compania MSD, al cărei tratament se bazează pe o formulă studiată cu ani în urmă ca posibil antidot împotriva Ebola, a declarat că deocamdată pastila sa experimentală anti-COVID-19 s-a dovedit eficientă în reducerea încărcăturii virale a pacienţilor COVID-19 şi ea ar putea reduce riscul de spitalizare.

Te-ar putea interesa si:
Șansă pentru țările sărace. 27 de firme vor produce varianta ieftină a primei pastile anti...
Paxlovid, pastila anti-Covid produsă de Pfizer, eficientă și împotriva variantei Omicron. Când se...
Pfizer a cerut autorizarea de urgență a pastilei anti-Covid. Medicamentul va putea fi administrat...
Descarcă aplicația DIGI TV

Programul Zilei

Marți31.03
06:00 Catre Saturn fara intoarcere!
06:55 Calatoria
07:50 O calatorie de-a lungul mileniilor
08:50 Dinozaurii de pe taramul inghetat
09:45 Apocalipsa dinozaurilor
10:40 O noua perspectiva
12:15 Drumuri necunoscute: India
12:45 Drumuri necunoscute: India
13:15 Concorde: povestea nestiuta
14:03 Portrete noi
14:09 Portrete noi
14:15 Marele James Webb
15:10 Amerigo Vespucci
16:05 O calatorie de-a lungul mileniilor
17:10 Dinozaurii de pe taramul inghetat
18:02 Digi portret: ANDREEA BORTUN
18:10 Apocalipsa dinozaurilor
19:03 Digi Portret - Stefan Caltia
19:10 Proiectul Artemis
19:54 Digi Portret - Constantin Dumitriu
20:00 Ce nu stim despre neutrin
20:54 Digi Portret - Wargha Enayati
21:00 Imagini de ansamblu
21:47 Digi Portret - Dan Dinu
21:53 Digi Portret - Alexandru Ciubotariu
22:00 Uciderea lui Sherlock
22:55 Secrete si spioni: un joc nuclear
23:50 Poporul impotriva Ku Klux Klan

Partenerii noștri

femeie care bea un pahar cu lapte

Ce efect ar putea avea un pahar cu lapte băut după fiecare sesiune de sport. Se vede mai ales la vârste înaintate

Un obicei simplu, la îndemâna oricui, ar putea face diferența în prevenirea fracturilor la vârste...