Un asteroid ar putea lovi puternic Pamantul, peste 50 de ani. Este concluzia la care au ajuns cercetatorii rusi de la Universitatea din Sankt Petersburg, citati de publicatia britanica metro.uk.
Acestia spun ca asteroidul cu diametrul de 370 de metri, numit Apofis, dupa zeul egiptean al intunericului, va trece de mai multe ori pe langa planeta noastra, in urmatoarea suta de ani.
Citeste continuarea pe digi24.ro
- Te-ar putea interesa si:
- Două planete gigantice, mai ușoare decât vata de zahăr, i-au uimit pe astronomi. Se află la peste...
- Prunariu: Chiar dacă o să ne ducem pe Lună, pe Marte, nu putem trăi permanent acolo. Planeta...
- Au găsit veriga lipsă? Cercetătorii propun o explicație radicală pentru apariția vieții pe Pământ