Lucratul peste program ne poate face depresivi. Un studiu realizat in Marea Britanie a descoperit ca femeile sunt cele mai afectate. Cu cat petrec mai mult timp la birou, cu atat sunt mai predispuse la o astfel de afectiune, scrie Science Daily. Mai multe detalii puteti afla din "Jurnalul de Stiinte".
Rezultatele se bazeaza pe datele obtinute de la peste 20.000 de adulti, care fac parte dintr-un studiu social inca din 2009. Daca lucreaza mai mult de 55 de ore pe saptamana, femeile au un risc de depresie cu 7 procente mai mare.
Cea mai probabila explicatie ar fi ca sunt epuizate pentru ca au pe cap si treburi casnice, pe care ele tind sa le faca in mai mare masura decat barbatii si care inseamna alte cateva ore de efort saptamanal. Chiar daca barbatii nu sunt afectati de orele suplimentare din timpul saptamanii, cand vine vorba de lucratul in weekend, proportia se schimba.
Ambele categorii sunt cu 4 procente mai deprimate. De asemenea, participantii la studiu cei mai susceptibili sa devina deprimati sunt cei in varsta, cu venituri mici, fumatorii si aceia care au un loc de munca solicitant fizic sau sunt deja nemultumiti de el.
Pentru mai multe stiri din domeniul stiintei si tehnologiei, urmariti pe Digi World vineri, de la ora 19:00 si pe Digi24, in fiecare sambata, de la 16:30, "Jurnalul de stiinte", prezentat de Teodora Safta. Arhiva emisiunii, aici.
- Te-ar putea interesa si:
- Efectele caniculei asupra creierului: "Este ca și cum l-am expune la un cuptor". Medicul Vlad...
- Studiu: Mersul pe jos de trei ori pe săptămână „aproape înjumătăţeşte” reapariţia durerilor lombare
- Tu știi cum se mănâncă, de fapt, fructul kiwi? Un medic explică modul corect prin care poți asimila...