Invizibile si lacome, gaurile negre sunt unul dintre cele mai sinistre fenomene ale spatiului cosmic. O astfel de gaura neagra se afla chiar in mijlocul Caii Lactee, galaxia noastra, iar oamenii de stiinta spun ca ea a devenit, cu trecerea timpului, din ce in ce mai lacoma, informeaza The Guardian.
Astronomii care monitorizeaza colosul din centrul galaxiei, denumit Sagittarius A*, au observat ca in ultimul an, gaura neagra supermasiva a consumat materia din apropierea sa cu o viteza nemaivazuta.
Citeste continuarea pe digi24.ro
- Te-ar putea interesa si:
- Semnale misterioase din galaxie i-au pus la lucru pe astronomi. O nouă descoperire ar putea explica...
- A fost descoperită o „galaxie monstru” care datează din tinereţea Universului
- O stea s-a apropiat prea mult de o gaură neagră, iar astronomii observă ultimii săi ani de viaţă...